pondělí 17. srpna 2015

Přetrvávající sentiment u tří francouzských vín

Château-Montus-Madiran-Cuvée-Prestige-1998Všude po Evropě najdete levná francouzská vína průměrné kvality. Jsou samozřejmě i velká francouzská vína, podle mého názoru však jde spíše o jakýsi přetrvávající sentiment...“ Tak pravil vinař Tomáš Krist v rozhovoru, který najdete v aktuálním prázdninovém čísle časopisu Wine & Degustation. V prvním bodě má samozřejmě pravdu, Francie produkuje obludné množství obyčejných, průmyslových a leckdy i vyloženě špatných vín. V tom druhém tvrzení se... neshodeme :-) Ale celý rozhovor stojí za přečtení, byť bizarnosti legendárního kousku z rádia rozhodně nedosahuje a spíše jde o docela povedený vhled do postojů a přístupu jednoho z našich významných vinařů. Já si ale dneska dovolím trochu přetrvávajícího sentimentu a poznámky ke třem francouzským lahvím, se kterými jsem byl docela spokojen.

Báječný byl třeba Madiran v podobě Château Montus Cuvée Prestige 1998. Velmi temné v barvě. Nádherná, komplexní, zralejší ale stále energická aromatika, temně ovocná, lehce živočišnost a pryskyřice. Suché, svíravé, stále hodně výrazné tříslo a až jakoby zrnitá struktura, s výtečnou páteří kyseliny, tmavě ovocné, bohatost, dlouhé, strukturované červené, které má ještě mnoho let před sebou. Psal jsem o něm detailně před šesti lety a bylo fajn srovnat si poznámky a vývoj (svůj i vína) po letech. Pravda, tenkrát jsem si vínem hrál dlouho doma a tentokrát měl jen sklenku na degustaci ve Vinném Újezdě, ale i tak.

Champagne-Billecart-Salmon-Brut-RoséNa oslavu jsem otevíral Champagne Billecart-Salmon Brut Rosé, víno považované za jedno z top růžových šampaňských, i o něm (a celém domu) jsem tu v minulosti psal a nebýt ceny (1200-1500 Kč), asi bych ho otevíral i jindy než vyloženě výjimečně :-) Světlá naoranžovělá růžová barva, velmi efektní bohaté perlení malých bublinek. Čerstvá, svěží, minerální a ovocná vůně, drobné červené plody, maliny, příjemně lehce navinulá. Velmi suché v chuti, opravdu kvanta kyseliny, tvrdší a šťavnaté, červená ovocnost, dobrá dochuť. Osvěžující, zábavné energické bubliny.

Domaine-Pignier-Vin-Jaune-2005A na závěr jedno „nemocné“ víno, žlutá klasika z Jury, konkrétně biodynamické Domaine Pignier (nějaké detaily třeba tu) Vin Jaune 2005. Malý úvod do problematiky jsem tu sepsal už dříve, pokud netušíte o co jde. Víno, vzhledem k potenciálu, vlastně docela mladé. Ale byl to dobrý ročník a není zas takové zlo víno otevřít už teď. Tmavší žlutá barva. Výrazná pikantní vůně, štiplavost, specifická jurská mineralita, oxidativní tóny, vlakový vagón, citrusy i oříšková směs. Svým způsobem dost elegantní, pokud víte co zhruba čekat, jednotlivé složky jsou tam hezky propojené. Pokud ne, spíš vás to trochu vyděsí a neumožní se na víno pořádně koncentrovat. V chuti krásně suché, šťavnaté, výtečná kyseliny a až citrusové tóny, výtečně postavené, plné, s dlouhou dochutí s minerálním a oříškovým tónem. Je to své, ale krásné. Normálně jsem při zpracování poznámek zase na nějaké žluté víno dostal chuť, asi mám program na večer…

Komentáře používají Disqus
 
Related Posts with Thumbnails