Když jsem se snažil nakoupit v ČR nějaká vína z Ukrajiny, v podstatě jediná rozumně dostupná byla od vinařství Shabo (web), obrovského (1200 hektarů) moderního producenta v oděské oblasti, který připravuje vše od základních nerezovek, přes vína dlouhodobě vyzrávaná v sudech a záležitosti v gruzínském stylu v kvevri, bubliny vyrobené v tanku i klasickou druhotnou fermentací v lahvi, po vína ve stylu sherry a také širokou škálu brandy z vlastní palírny i dalších zdrojů. Zakoupil jsem je a otevřel s dalšími lahvemi (více ve stylu co vyhledávám na domácí popíjení) na ochutnávce, už jsem se zmiňoval, a vybrané peníze poslal na podporu Ukrajiny. A dnes se mrkneme na samotná vína. Z jejich základní řady Shabo Classic jsem měl Rosé 2019 z odrůd Cabernet Sauvignon a Pinot Noir, přímočaré čistě udělané nerezové červeně jahodově ovocné suché víno. Technicky perfektní, nepůsobí nějak průmyslově, dobře pitelné a potěší mnohé. Z vyšší řady Reserve to bylo ПІНО ГРІДЖІО 2019 aka Pinot Grigio, používají tenhle italský název, asi je víc trendy :-) Suché, čisté, již lehce nazrálejším, diskrétněji ovocné a poměrně jednoduché bílé, příliš neoslovilo. Zajímavá zkušenost bylo jejich Reserve Dessert Sherry 2015 z odrůd Aligoté a Telti-Kuruk s aromatikou opravdu hodně evokující běžné suché fino sherry s lehce výraznější ovocností, ale v chuti hodně sladké a kulaté s teplem alkoholu. Vlastně vůbec ne špatné, byť není můj styl.
Zobrazují se příspěvky se štítkemUkrajina. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemUkrajina. Zobrazit všechny příspěvky
úterý 5. dubna 2022
Pár skleniček z Ukrajiny
Vystavil
Jan Čeřovský
Zobrazit komentáře
Štítky: degustace, Jiný alkohol, Ukrajina, vinařství a vinice, víno
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)

