O stránkách Jižní svah

foto_sklenka O čem že jsou tyhle stránky? V době, kdy jsem je zakládal, popsal jsem obsah jako: „O víně a ušlechtilých destilátech. O labužnických zážitcích, od fantastického chleba s hořčicí a studenou sekanou po neméně skvělé foie gras. O müllerce ze sudu i Grand Cru Classé směskách z Bordeaux. O příjemných stránkách života...“ A tenhle popis platí i nadále. Setkáte se zde s degustačními poznámkami, úvahami a dalšími texty ze světa vína a gastronomie z pohledu jednoho velkého nadšence. I proto je třeba trochy „opatrnosti“. Jedná se vždy o osobní názory jednoho člověka s poměrně vyhraněným vinným vkusem a hodnocení (byť často v komentářích doplněné zkušenostmi čtenářů) se mohou značně rozcházet s názorem obecně rozšířeným či ještě hůře – tím Vaším. Pokud jste kupříkladu vinař či dovozce a naštval Vás nelichotivý popis některého z Vašich vín, pak neváhejte reagovat v komentářích. Od toho tam ostatně jsou.

Na úvod je též dobré vědět, že jsem propadl odrůdám Pinot Noir a Ryzlink Rýnský, které nejspíše vychvaluji více, než zdrávo. Preferuji vinařství s přírodnějšími tradičními postupy (pokud jde výsledek zároveň pít) a nejsem úplně nadšen z těch, které se chlubí speciálními kvasinkami a enzymy. Štve mne zápach cigaret a dokáže mi zkazit dojem z jinak výborné restaurace. S radostí podléhám vyprávění vinařů a možná si i sem tam tak trochu dobrovolně nechávám věšet bulíky na nos – prostě chci těm fajn lidem s výbornými víny věřit :o)

Jižní svah je projekt nevýdělečný (ba přímo naopak, jako většina koníčků), nadšenecká aktivita od milovníka vína pro všechny, které tento ušlechtilý nápoj zajímá. Což neznamená, že se budu bránit případné finanční podpoře dalšího provozu :-) K dispozici je účet 1164838103/0800 a samozřejmě kontakty, pokud to chcete vyřešit nějakou jinou formou.

Nejsem dovozce, vinotéka ani jiný prodejce vína! Lahve v drtivé většině případů nakupuji (případná výjimka je v článku uvedena) a hodnocení vín a reportáže z degustací jsou nezávislé. Nemám žádnou dohodu s prodejci a pořadateli akcí, pokud chcete některé ze zde popisovaných vín koupit, musíte si to nějak zařídit sami :-)

Jan Čeřovský, cerovsky@jizni-svah.cz