pondělí 5. září 2011

Jiná vína – Hīc sunt leōnēs (ale ne nadlouho…)

odpoved_42Jaká je odpověď na základní otázku Života, Vesmíru a vůbec? Prý 42, tvrdí jedna kniha, ale že by to byl zrovna obsah lahve zde na fotce nejsem úplně přesvědčen :-) Počítám celkové škody přehlídky Jiná vína, která se konala včerejší slunečnou neděli na zahradě hotelu Grand v Řevnicích. Na střepy jsou hned dvě mé oblíbené degustační sklenky (Spiegelau Expert Tasting), obě v důsledku rozmáchlých gest a přesvědčování okolostojících o nějaké další zásadní vinné (ne)pravdě. Světlé lněné kraťasy mají výrazný barevný nádech od odrůdy Baco Noir z produkce Richarda Stávka, důsledek téhož rozhazování rukama. Ano, přiznejme si to, Jižní svah stál celé odpoledne na sluníčku a když na papír naškrábal vše co potřeboval, tak si přestal poznámky psát, víno plivat a v závěru akce byl již příjemně ovíněn. Ale stálo to za to!

cabernet_cortisPavel Jelen uvádí na webu Jiných vín akci těmito slovy: „Jinost není podezřelá a vadná, jinost je přednost, obohacení, posunutí hranic a možností, rozšíření obzorů...“. Já tuto přehlídku (nesoutěžní!) neberu jako prezentaci finálních produktů (byť i taková vína, hlavně z kategorie přírodně připravených kousků, se tam najdou) a z komerčních prezentacích běžné „hledání vad“, ale právě spíše příležitost pro rozšíření chuťových zkušeností. Jak s oblibou říkal ve svém pořadu Gary Vaynerchuk – „Expand your palate“ :-) Vína někdy ukazují cestu, po které se vinař snaží ubírat, směr který zkouší – a v tomto ohledu mohou být výsledky, s dostupným popisem jak k nim došlo (na webu jsou k jednotlivým vzorkům leckdy kvanta detailů), nejen parádním výukovým materiálem pro sommeliéry a další osoby s vínem denně pracující (o nadšencích jako jsem já nemluvě), ale také pro ostatní vinaře. Ostatně bylo to vidět na složení účastníků, dorazilo poměrně hodně lidí nejen z Prahy a okolí (minimálně pár dojelo i z Moravy), od milovníků vína, přes špičkové sommeliéry, profesionální vínopsavce i bloggery, autory leckterých vzorků až po zástupce větších vinařství. Přesný počet účastníků je dost nejistý, ale stovka byla překročena určitě (spíše to bylo tak 120+). Na akci stále ještě tak trochu nadšeneckou a v podstatě dost neformální myslím hodně velký úspěch.

dopitoNěkterá vína byla opravdu hodně jiná a velké speciality, další už dnes myslím překvapí málokoho (těch byl ale spíše zlomek). Můžete se ptát „co je jiného tady na tom Cabernetu Moravia od Glose“ a otázka bude na místě, v podstatě nic. Ale tuhle dnes již známou a populární odrůdu má smysl ochutnat hned vedle odrůd Fratava a Modrava (vyšlechtěných stejným vinařem), které rozhodně ještě moc známé nejsou. Nic „jiného“ a proti běžné produkci netypického mi nepřišlo na dvou vzorcích z Nového vinařství (ale mizela poměrně rychle, v horkém počasí se pila pěkně), snad jen obrovský kontrast těchto vín s produkcí Starého vinařství, Petit Edelspitz Pinot gris 2009 a vyzrálým Old Šalerem z ročníku 1997 (fantastické víno typu portské, oproti jejich běžné produkce o kus méně sladké, vyváženější, výborné).

dejvicke_mikrovzorkyNa pár vzorcích se samozřejmě podepsalo to, že šlo o vyložené mikrošarže doslova z několika málo keřů. V množství pár litrů je dosáhnout ideálního výsledku prakticky nemožné, v tomto směru měla samozřejmě zásadní výhodu série specialit od Vinselektu Miloše Michlovského, když zpracováváte 500 – 1000 litrů ve špičkových podmínkách je to přeci jen něco trochu jiného :-) Minimálně jeden vzorek Vinselektu mizel opravdu velikým tempem, šlo o č. 31 a bílou odrůdu Savilon 2009, víno poměrně hodně květinově aromatické, svěží, vyvážené, velmi příjemné. Michlovský toho vůbec dodal spoustu a prostě umí.

vzorky_michlovsky
Zajímavého toho bylo spoustu a myslím, že se objeví hned několik dalších reportů :-) Některá vína jsem spíše popíjel, protože je s poznámkami chutnal už dříve („jiná“ vína jsou u nás doma poměrně oblíbeným hostem), dalším se věnoval více. Hodně mne zaujala dvojice vín vyrobených tak trochu kachetinskou technikou (v minulém Vinařském obzoru k tomu byl článek, ale určitě se tu těmihle víny budu zabývat víc, je to fascinující směr), především pak Veltlínské zelené 2009 od Dalibora Osičky (vzorek č. 18), elegantní, vyvážený, svérázný pohled na veltlín, ale skvěle postavené víno. Ovšem i kachetinská Malverina 2008 z Vinselektu (vzorek č. 22) stála za pozornost, byla hodně aromatická, živá, dlouhá, plnější, vyvážená, hodně fajn. Ale tahle vína je prostě třeba přechutnat a udělat si obrázek sami.

magni_pommeauDetašované pracoviště si na akci vytvořil Milan Magni se svými sladkými specialitami, které doprovodil i nějakými vhodnými sýry. U vín šlo ve všech případech o bezvadně připravené kousky. Obzvláště mne zaujalo aromatické, efektní Svatoslavské pommeau, calvadosem dolihované jablečné víno. A pak též Svatosherry, intenzivní a dřevem příjemně ovoněná volná variace na sladkou sherry. U stejného stolku prováděl „přijímání“ Richard Stávek, na lžičce podával své skvělé defrutum (psal jsem už dříve).

Hodně mne pobavil Ryzlink korunka 2010 z Dobré vinice, původně sladká směs (Ryzlink rýnský, vlašský a trocha Sauvignonu) která prokvasila do velmi suchého, výrazného, minerálního a hodně pěkně postaveného šumivého vína… po otevření to bylo jak hrnečku vař, pěna se valila ven a ne a ne přestat :-) A potěšilo i další víno s trochou jemného perlení, Pinot Noir rosé 2010 od Dalibora Osičky. Tady si nejsem jist, zda perlení není důsledek drobného rozjetí v lahvi (trocha zbytkového cukru + minimální síření k tomu svádí, stejný projev jsem pozoroval u obou lahví), ale výsledek každopádně hodně fajn – stále ještě jemně nasládlé, svěží ovocité, příjemně pitelné.

evas_defrutum
Taky zaujal červený Dunaj 2007 od Richarda Tichého z Hrušek (vzorek č. 47), víno výrazně tmavé v barvě i vůni, až jižně vyzrálé do džemových ovocných tónů, s trochou čokolády a vlivu barrique sudu, plnější, delší, ovocité, kulaté, s hodně uhlazeným tříslem. Zajímalo by mne, kolik lidí by tohle naslepo poslalo na Moravu :-) A zajímavý byl i pohled Michlovského na odrůdu Viognier, známou především z údolí Rhôny ve Francii (ale dnes hodně také z Austrálie, u nás s ní experimentuje ve větším minimálně ještě Znovín a také Glos). Šlo o ročník 2009 z vinice Věstonsko na Perné, víno svěží, ovocité do exotických tónů, vyvážené a dobře pitelné. Po pravdě vlastně nic zvláštního, docela přirozeně to fungovalo :-)

milan_magni_pavel_jelen
Nějaké výtky, ať tady jen reklamně nehýřím nadšením? Určitě by pro příště mělo smysl trochu pořešit chlazení vín už při servisu, pokud by bylo zase takové vedro jako včera, tak udržet je v rozumné teplotě volně stojící na stolku není možné. Kupa lidí si sice přinesla vlastní sklenky, ale přesto těch pořádných degustačních pro ostatní nebylo dost (a část skončila s použitelnými ale zdaleka ne ideálními většími sektovkami). A možná by mělo smysl uvažovat o nějaké A5 brožurce, kde na každé stránce bude jeden ten „rodný list“ vína, když už si s nimi organizátoři dali tu děsnou práci (s tímhle rád pomohu). A tohle všechno klidně i za cenu navýšení vstupného, protože 50,- Kč mi přijde u podobné akce jako vyložená charita (dobrovolně bylo možno přispět více, přebytek jde na záchranu opuštěných koček, které jsou mnohem častější, než vinaři mimo střední proud, či organizaci příštího ročníku :o) Jinak mne nic dalšího nenapadá, mělo to skvělou uvolněnou atmosféru, bylo na fajn místě a s příjemnými lidmi a celkově šlo o nejpoučnější a nejzajímavější zahradní párty tohoto roku :-)

vstupne
P.S. Pár lidí mi za tuhle akci před odchodem nebo později na webu děkovalo… sice jsem většinu doby stál za stolkem a vína rozléval, ale jen proto, že jsem k nim tak měl přímý a rychlý přístup! :-) A navíc mne to neuvěřitelně baví. Jiná vína jsem neorganizoval ani se na nich jinak, krom těch pár hodin servisu, nepodílel. Dík patří Janu Schlindenbuchovi (tomu i za bazalku, část už jsem doma zpracoval, neuvěřitelně aromatická a skvělá!), Pavlu Jelenovi a Luboši Osičkovi. Dík že jste ten čas investovali. A samozřejmě je potřeba poděkovat i vinařům za vzorky, oproti loňsku jich bylo více a doufám, že pro ročník č. 2 jich ještě přibude :-) Nebojte, účastníci mají otevřenou mysl a nekoušou!

dalibor_osicka_pinot_noirdefrutummedialni_partneri

degustujici_1degustujici_2degustujici_3degustujici_4degustujici_5degustujici_6dva_dubykorab_osickanalevani_dobra_vinicevzorkyvelke_pradlokratasy

P.P.S. Pár dalších fotek z akce má ve své galerii Dlou Han

Komentáře používají Disqus