neděle 26. června 2016

Pozor na „nigérijský podvod“ mířící přímo na vinaře

Určitě ještě pamatuje na doby, kdy se vaše mailové schránky plnily zprávami, typicky žádostmi o půjčku, která někomu pomůže dostat se k pohádkovému dědictví a ze kterého vy získáte podíl. V různých variacích jich kolovalo mnoho a bylo poměrně snadné je odhalit, byť na ně přesto naletěla obrovská spousta důvěřivců. Doba ale pokročila a dnešní podvody už jsou trochu sofistikovanější, e-maily propracovanější (byť úroveň angličtiny má k ideálu stále daleko) a pracující kupříkladu přímo s předmětem podnikání zamýšlené oběti. A tak dnes i vinařům z ČR v míře nemalé chodí e-maily, které rozesílá jistý Gabriel Dawney, a žádá je o kalkulaci pro návštěvu a degustaci vín členy privátního vinného klubu z Velké Británie. Vinař, který odepíše, obdrží další dopis s žádostí o doplňující informace a popisem operace s šekem pro údajnou společnost, která jim má u nás zajišťovat kompletní servis. Několik vinařů už na první e-mail odpovědělo a zasekli se na druhém kroku, ale jiní v něm možná pokračují. Nedělejte to!!! Možná tu teď supluji něco, co by měl svými kanály aktivně udělat Svaz vinařů, ale varuji všechny vinaře před odpovídáním na maily od pana Dawneyho, podvodníka nejspíše původem z Ruska. Korespondencí jen budete ztrácet čas, žádná degustace a zisk z toho nebudou, přesně naopak. Níže najdete ukázkové maily, které momentálně kolují.

Dear Sir/Madam,

My name is Gabriel Dawney and i am one of 18th member in a private wineclub in United Kingdom that we call Bacchus Klus". 15 of us are going to visit your place between 20th of August, 2016 till 27th of August, 2016 and we are staying in a house around your area.

From there we will travel around and see different places and especially we are going to see some wineyards So we wonder if it's possible to see Your wineyard on Thursday, 25th of August, 2016 and maybe taste some of Your wines?

However, if possible, kindly send the total cost of visiting and tasting your wine by the fifteen (15) people on the 25th of August, 2016.

Thanks in advance

Yours Faithfully,

Mr. Gabriel Dawney
414 Richmond Rd,
Kingston upon Thames
KT2 5PU
United Kingdom
gabriel.dawney@yandex.com


Dear Sir/Madam,

Thanks for your reply. I am glad to tell you that we have concluded with my colleagues regarding your offer and we wish to proceed with the visit.

Meanwhile, I will need a little assistance from you because we got a direct sponsorship for this trip and now our sponsor wants to pay for all our expenses in advance.

We have also made arrangement with a prepaid logistic firm who will provide us with car hire services, flight tickets, and other ground logistics that we will use during our stay in your country though we have not yet concluded with them.

However, a bank check in the amount of 4,000 pounds will be sent to you via courier. This amount will cover the cost of your services and other necessary arrangement for our holiday.

What you have to do is simple, Once you receive the certified bank cheque, deposit the cheque in your bank account to get the clearance for the cash, after which you deduct the cost of your services (as a single cheque has been drafted by our sponsor to cover all these expenses) and forward the balance to the logistics company. I will provide you with their contact details as soon as we conclude with them. Hope this is understood?.

Kindly provide the following details, so that the cheque will be written in your preferred name and forwarded to you immediately inorder to confirm our reservation;

* Your full name OR company's name (as to be written on the cheque);
* Your address for the delivery of the cheque payment;
* Your valid telephone number for further correspondence;
* Your fax number if you have any;

Please remember that this booking requires prompt response. I also hope that our stay will be made comfortable.

Yours Faithfully,
Mr. Gabriel Dawney

Komentáře používají Disqus