čtvrtek 30. ledna 2014

Obarvená voda & nebezpečný Tramin

pancovanePřipravujeme návrh nějakého opatření, protože problém už nabývá neskutečných rozměrů.“, pravil prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray pro Lidové noviny (článek velmi doporučuji přečíst) na téma nekvalitních a podvodných vín. Ano, „nějaké opatření“ by to asi chtělo, protože problém nabývá těchto rozměrů už hezkých pár let a o většině se ví už opravdu dlouho (jen zatím nikdo, na rozdíl od průšvihu s lihovinami a metanolem, neumřel). Každopádně jsem rád, že o „pálavě“ nepíšu už jen já, ale dozví se to i čtenář běžného deníku. Pravda, dokud reportáž neodvysílá Nova nebo nerozmázne s obřím rudým titulkem „Bartošová se přiotrávila pálavou!“ na úvodní stránce Blesk, nejspíš se vše bude řešit velmi pomalu a s poklidem. Uvidíme, ale tak nějak mám pocit, že to už brzy bude rok, co Svaz vinařů veřejně přiznal přípravu strategie boje proti těmto nešvarům. Dokonce zadal analýzu u Ernst & Young, která měla mapovat černý trh s vínem. Takže teď už asi mají výsledky studie i strategii a na čase je konkrétní opatření.

Než toto opatření (debatuje se o zákazu prodeje sudových vín, kolkování lahví a dalších zvláštních i zajímavých záležitostech) dorazí, tak budou ve výstavní síni domácího vinařství, Salonu vín, i nadále lahve od producentů, kteří mají ve víně („jen“ sudovce, pravda…) opakovaně nález syntetického glycerolu, a dalších „taky vinařů“. Jsme to ale vtipná země. Vzpomněl jsem si na jednu svou oblíbenou scénu z Červeného trpaslíka ve skvělém českém dabingu, kdy Rimmer navrhuje bojovat proti nebezpečnému polymorfovi tímto způsobem „Trochu přitvrdíme. Čas vyjednávání vypršel. Říkejte si tomu extrém, ale navrhuji, abychom šli tvrdě a bez prodlení zaútočili skutečně masovou letákovou kampaní, a zatímco se z ní bude sbírat, nasadíme cirkusáky, alegorické vozy, pouliční divadlo a možná i dobročinné koncerty, ano? A pokud to bude málo, lituji, ale přijde čas triček: „Mutanti ven!“, „Vesmírní chameleoni? Ne, děkuji!“ ... a pokud je tohle nevyžene, pak už nevím co… „ A následně navrhuje založení „Komise pro Legalizaci Integrace Teroristických Organizmů a jejich Rehabilitaci ve Společnosti“, ve zkratce KLITORIS…

1538812_416836901795291_507495990_n

Při troše štěstí se na domácí podvodníky brzy něco zásadního přivalí a nebudou stačit valit bulvy. Snad to bude tak obří, jako šutráky výše v Itálii. Já teda bydlet a vinařit na tomhle místě, tak úplně klidné spaní nemám. Ale když se na fotky v celé galerii podíváte pozorně, tak ještě větší kámen se do vinice přivalil už dříve, nejspíše podobnou cestou jako ty současné. Tomu říkám odvaha, setrvávat tam!

Komentáře používají Disqus
 
Related Posts with Thumbnails