pátek 16. prosince 2011

Burgenland – pinot, slaďák a frankovka

wenzel_pinotNa nedávné domácí ochutnávce jsem, krom několika lahví Somló, otevíral i pár akvizic z Burgenlandu. U všech zmíněných vinařů jsem se zastavoval jen tak bez ohlášení, dostal bez problémů ochutnat, tak se mi to líbí :-) A začneme u Weinbau Wenzel Pinot Noir Rusterberg 2007, o kterém se zmiňoval ve včerejší fotogalerii. Víno mne nadchlo při večerním popíjení v Rustu, především tedy tím, že příliš nepřipomínalo typické, na mne často až příliš nadubované a poněkud „přehřáté“, burgenlandské pinoty, ale spíš evokovalo ten typ co vzniká na Loiře. Při ochutnávce doma byl první a hlavní dojem „brusinkový likér“, brusinka se projevovala velmi intenzivní v různých podobách, k tomu lehce živočišná linka, sympatické. V chuti hodně suché, až trpké i svíravé, opět dost evokuje brusinky, třísloviny, moc pěkná délka. Zajímavé strukturované červené stále na cestě, nic vyloženě snadno přístupného, tohle mi moc sedělo (ale obecné nadšení se u něj myslím nekonalo, je to trochu svérázné). U Wenzela bylo víno jako jediné prakticky vyprodané. Vinařství sídlící v centru Rustu dělá ročně asi 35 tisíc lahví (60:40 ve prospěch červeného), dost mne u nich bavila i komplexní intenzivní sladká, hlavně Ruster Ausbruch „Am Fuße des Berges“ 2006 byl geniální, a vůbec špatný nebyl ani suchý mladý svěží Furmint 2010 z vinic něco přes 20 let starých. Voňavý, minerální, perfektně pitelný, trošku jiný styl než obvyklá bílá z Burgenladu. Prostě tenhle podnik mne dost zaujal.

krois_sammling_asbruchWeingut Kroiss Sämling 88 2005 Ausbruch myslím krásně prezentoval důvod, proč zahraniční hosté kroutí hlavou nad cenami sladkých vín v ČR. Klasický burgenlandský slaďák, zde se zbytkovým cukrem někde okolo 200g/l a z odrůdy Scheurebe, z takového obyč vinařství. Zlatá krásná barva. Medové, kořenité, intenzivní, hodně příjemné. Velmi sladké v chuti, opět med, bylinkové a kořenité výluhy, dlouhé, čisté, fajn. Nic složitého, trochu více kyseliny navíc by se dost šiklo, ale někde úrovni běžných domácích slámovek to je. Jen s tím rozdílem, že za 0.375 láhev jsem platil v přepočtu dvě stovky. Trockenbeerenauslese stejného vinaře s 300g/l zbytkového cukru stálo jen o pade víc. Typické ceny v Rakousku za výborná sladká vína jsou sice o nějakou tu desítku procent vyšší, ale stejně konkurenci z ČR poněkud drtí.

umathum_blaufrankisch_2009Umathum Blaufränkisch 2009 je základní mladá frankovka prestižního (navíc biodynamicky hospodařícího) producenta z burgenlandského Fraunkirchen, psal jsem tu něco o jejich verjusu. Víno bylo uzavřeno vino-lokem, skleněným uzávěrem, a trochu tak evokuje záležitost na „brzké pití“. Realita je ale jiná. Víno sice bylo asi dvě hodiny rozdýchané, ale stále vyloženě mladičké, totálně syrové. Tvrdé, nepřístupné. A to prosím na květový den! :-) U mladé frankovky je to sice normální, ale tohle bylo až extrémní (byť ročník 09 je špičkový a vína mají velký potenciál). A mixérovou metodu jsem ještě neznal :o). Ve vinařství jsem podle všeho chutnal láhev otevřenou už pár dní a dojem byl úplně jiný. Mám v poznámkách expresivní, až parfémově voňavé ovocité víno především s tóny peckovin a jahod. Suché, čisté, příjemné, s parádní kyselinou ale vyvážené, s hezky zakomponovaným vlivem dřeva, delší, efektní. Za deset éček to byl skvělý nákup. Ve vinařství jsem projel podstatnou část současné nabídky červených a nic nebylo slabé (ale ceny už jsou vyšší, za jejich lepší vína přímo u nich 19 – 36€), zkusím se nějak víc rozepsat v samostatném zápisku, asi až doma nadejde čas k otevření Blaufränkisch Joiser Kirschgarten 2007…

wenzel_ausbruchmlady_kroissumathum_rez

Starý pan Wenzel na pozadí lahve sladkého bílého, aktuálně nastupující generace ve vinařství Kroiss a řez dvěma různými vinicemi, na kterých hospodaří Umathum…

umathum_obchod
Degustační prostory ve vinařství Umathum…

Komentáře používají Disqus