Jak doufám všichni víte, tak tenhle web je „one man show“, všechny příspěvky a hodnocení a názory jsou čistě moje. To není jako když někde vidíte bodové hodnocení označené Robert Parker :-) Ten ve svém The Wine Advocate již od roku 2001 postupně přidával mnoho dalších hodnotitelů specializovaných na různé oblasti a před několika lety samotný časopis prodal, drtivé množství všech těch 90+ bodů co vidíte se zkratkou RP v časopisech či coby nálepku přímo na lahvi tudíž pochází od autorů jako jsou Luis Gutiérrez, Lisa Perrotti-Brown MW či Monica Larner, dříve býval zásadní Antonio Galloni (ten má ale už vlastní projekt). To jsem ovšem zbytečně odbočil… Je mi jasné, že funguji v nějaké bublině, mám specifický vkus i názory, se kterými rozhodně nemusí souhlasit každý. Osobní názor a v letech se možná vyvíjející ale jasný vkus na vína, na který se lze vlastními ochutnávkami kalibrovat a vědět, co od „je to na mne moc/málo kyselé“ nebo „je tam příliš dřeva“ očekávat, je myslím hlavní kouzlo podobných samostatných nezávislých projektů oproti kompilaci bodování celé komise či materiálům, které musí projít přes filtr redakce :-)
Přesto jsem si na konci minulého roku řekl, že to tu lehce osvěžím a oslovil jsem řadu someliérů především z výborných restaurací, bister a barů (a na další se chystám), aby mi napsali nějaká svá doporučení „co pít v roce 2019“. Ponechal jsem volný rozsah i formát, od doporučení konkrétních lahví po uvažováním nad celými oblastmi či styly. Očekával jsem, že mne většina s podobným požadavkem pošle k šípku, že mají své práce dost. Nebo v lepším případě pošlou dva řádky s tipem na flašku z lístku v restauraci či baru kde pracují. Jaké bylo mé překvapení, když většina potvrdila, že něco připraví. Postupně se mi tu jejich odpovědi hromadí, už toho přišlo dost a další mám přislíbeny, takže nakonec vznikne zápisků vícero. Tak doufám, že to pro vás bude zajímavý pohled :-)
Jakub Přibyl
Wine&Degu (Praha)
Nedávno jsem četl zajímavý názor, že každý, kdo má vkus a chuť a znalosti tak pije jen Francii. No a tím bych to tady mohl ukončit. Tedy za předpokladu, že by tam nebyla ta poznámka: Pokud má prachy na to, aby pil to nejdražší… A to mě uklidnilo. Jelikož to že piji i vína z jiných zemí znamená, že jsem jen chudý a neznamená to, že nemám chuť…
Ve víně je můj vkus značně konzervativní, takže nečekejte žádné velké módní výstřelky a abstrakce, ale i tak je stále co objevovat. Posledních pár let mě velmi zajímá jihovýchodní Evropa. Myslím, že u nás dosti přehlížená, přestože nabízí zajímavé alternativy ke slavným jménům. Za mě hlavně tedy Řecko a jeho tři vinařské oblasti na severu země.
Severovýchod patří oblastem Drama a Kavala, které se hodně zaměřují na mezinárodní odrůdy a vznikají zde nádherná bílá a červená vína ne nepodobná Bordeaux nebo Toskánsku (červená) a Loiře (bílá). Možná, že to není až tak autentické, ale rozhodně je to velmi svůdné, elegantní a dobré. A to hlavně v pojetí vinařství Biblia Chora a Nica Lazaridise. A myslím, že poměr cena kvalita staví výše zmíněné oblasti do svízelné situace.
A pak ještě severozápad. Tady je oblast Naoussa, která se neskutečně rozvíjí a z velmi rustikálních vín nedávné minulosti zde nyní vznikají vína evropské třídy. Vše díky autochtonní odrůdě Xinomavro, která je díky vysoké kyselině i tříslovině podobná Nebbiolu a nabízí tak velmi nečekaný zážitek. Vína z Naoussa musí zrát na dřevěných sudech minimálně 12 měsíců, ale pokud by člověk chtěl tato vína chutnat v ideální kondici je lépe trefit okno mezi 8. ž 12. rokem. Pokud budete chtít ochutnat tak vinařství Kir-Yianni a Chrisohou jsou sázka na jistotu. A ano, tři z těchto vinařství jsou běžně k sehnání v ČR :-)
Jakub Vlček
Entrée (Olomouc)
Pro mne je objevem roku vinařka Dominika Černohorská a její vinařství Plenér. Vína, která zatím toto velmi mladé vinařství zplodilo v sobě mají spoustu energie, elegance a slibují velký zážitek i v budoucích ročnících. A když máte možnost pomáhat se sklizní na klentnických kopcích, jako jsem měl já, vytvoří to ve vás ještě silnější lásku k tomuto vinařství. Pokud tedy budete mi možnost dostat se k láhvi základního Cuvée Leonard nebo excelentního Rieslingu, rozhodně neváhejte. Pozor prudce pitelné!
Matouš Forman CWAS (California Wine and Ava Specialist)
www.californianwines.eu
Jako ambasador kalifornských vín musím samozřejmě doporučit Kalifornii. Obecně vinařská tvorba z USA je u nás stále podceňovaná a spousta someliérů i konzumentů se domnívá, že tento region produkuje jen přebarikovaná, těžká a unylá vína. Taková samozřejmě najdete i dnes v regálech supermarketů, ale pravá tvář kalifornských vín je už dávno jiná. O tomto faktu se mi pomalu daří přesvědčovat i moje kolegy a vinnou veřejnost. Moje portfolio se specializuje hlavně na menší rodinná vinařství, ale také disponuje velkými jmény jako Chateau Montelena nebo Silver Oak. S ohledem na aktuální trend máme v nabídce například i naturální vinařství Farmhouse, ale většina námi dovážených vinařů hospodaří na svých vinicích a se svými víny s ohledem na přírodu jen bez nálepky naturálna.
Zdeněk Oudes
La Degustation Bohême (Praha)
Aby mi to „trochu ztížil“, tak připravil dvě varianty, českou a mezinárodní. A že si mám vybrat. Volím tu lokální, ale mezinárodní použiju příště :-)
Rok 2019 bych si rozdělil na dominantní sezóny.
Jaro: Lehká svěží kuchyně – chřest, bylinky jarní zelenina.
Začátek sezóny si myslím zaslouží hravé kyseliny s trochou aromatiky, proto bych se rozhodl pro SG od Jakuba Nováka z Tasovic. Typický Sauvignon ze Znojemska, a ještě k tomu citlivě udělaný.
Léto: Ovoce, zelenina v plném proudu, grilované ryby, atd…
Jako letní variantu bych viděl víno od Oty Ševčíka z Bořetic. Jeho Grefty s dominancí RV a VZ dokáží velice uspokojit jak lehkou letní kuchyni, tak třeba právě grilované ryby.
Podzim: pomalu začínající zvěřina, houby
Na podzim bych jednoznačně zavítal do Dolních Kounic k Jirkovi Šebelovi. Jeho Ex Monte Lapis či Frankovka 2015 z vinařství Dva Duby se dokážou velice statně utkat s výraznými houbovými pokrmy!
Zima: Výrazná masa, nakládané houby a bobuloviny…
Zima pro mě není pouze o červených vínech. Velice často v tomto období také vyhledávám oxidativní vína příkladem třeba z Jury. Pokud však chci sáhnout po lokální variantě, jedna z možností je Dobrá vinice a víno Cuvée Orange. Víno, které prošlo qvevri a následně zrálo v dubových sudech, dokáže posadit na zadek kdejakého milovníka oxidativních vín!
Jakub Franke
Café Lounge (Praha)
Luka Zeichmann aka Joiseph, Jois, Burgenland - Roter Faden 2017.
Příběh, který začal na počátku roku 2015, kdy se trojice přátel rozhodla dělat čistá autentická vína v okolních vinicích obce Jois, na severu Neziderského jezera s převážné vápenitým podložím s podíly břidlice. Tahle láhev v sobě skrývá kombinaci odrůd Zweigelt, Pinot Noir, Blaufrankisch. Odráží tři různé příběhy lidí, vinic a odrůd, je lehké, svěží, ale ne obyčejné! Čistá práce ve vinici a sklepě, spontánně vykvašené, krátká macerace, zrání v použitých větších dubových sudech, nefiltrované. Tohle je nápoj pro poklidné jarní válení v hamaku na chalupě, stejně jako na party s oblíbenou house music s kamarády. Koncentrace toho nejlepšího, co tohle místo dává.
Odkazy: Someliéři doporučují #2