Nic originálního, už jsem to psal několikrát zde na blogu a spáchal i myslím pěkný sloupek pro hospodářky. A nehodlám v tom přestat, na tenhle problém budu upozorňovat, dokud se něco nezmění. O co jde? O regály plné lahví od známých moravských producentů, kde na první pohled prostě nezjistíte, že obsah vůbec nepochází z Moravy. Asi nejvíc jsem se o tom rozepsal v článku Podvody, podvůdky a „jen“ prohřešky proti etice. Vedle sebe stojí lahve lišící se jen jménem odrůdy, ale jedna může být z Moravy, druhá z Itálie a třetí z Maďarska… a všechny mají vepředu velký nápis Bzenec, Čejkovice či Velké Pavlovice. Jistě, jde o název firmy, malým nápisem či častěji razítkem na zadní vinětě se dozvíte správné místo původu, nic nelegálního na tom není. Ale minimálně trochu neetické a rozhodně jako matení zákazníka mi to přijde. Jeden podobný případ už inspekce jako problém vypíchla, ale tyhle mi nepřijdou o moc méně problematické a nic se s nimi neděje. Při dnešním nákupu v běžném supermarketu jsem namátkou otočil tři lahve veltlínu vystavené vedle sebe a u všech byl původ mimo Moravu. Nas***o mne to a tak jsem pár těchhle ukázkových případů vyfotil (telefonem, omlouvám se za kvalitu), ani nebylo třeba příliš pátrat. Berte to jako síň hanby. Vín neporušujících žádný zákon, ale…
Mikulov, Bzenec a Velké Pavlovice? Ale kde že! Slovensko a dvakrát Maďarsko! V případě Zámeckého vinařství Bzenec naprosto běžný stav. Na přední vinětě si hezky dávají pozor, spodní zelený proužek obsahuje nápis White Wine pro dovoz a tuším Moravia Wine pro původ u nás. I Muller Thurgau byl maďarský. Vinium Velké Pavlovice a jejich „Classique Original Vinium“ je taky pěkná drzost, z toho bych původ na Moravě čekal, ale Slovensko či Maďarsko jsou stejně pravděpodobné, i u našich tradičních odrůd jako Veltlínské zelené či Frankovka.
Templáři nezůstávají pozadu, u nich je též třeba viněty poctivě kontrolovat. A to nejen v základní řadě, ale třeba i u Komtura Ekko. Zweigelt zemské víno z Rakouska, Sauvignon či Pinot bianco z Itálie, Merlot taktéž odtamtud (Cabernet Sauvignon hned vedle byl, překvapivě, deklarován jako z ČR). Templáři teď vyhráli soud se SZPI a na tohle téma zde bude delší text, jen co dostanu všechny podklady. Lahve výše jsou při současné legislativě naprosto čisté.
Hele, Château Bzenec taky. Hned vedle sebe rýňák od nás a Chardonnay z Veneta, přední viněta se krom odrůdy v podstatě neliší. A kdybych měl čas a chuť, určitě bych našel našel další příklady nejen téhle čtveřice firem, ale i mnoha dalších…
Víte, co vlastně pijete? Vy jistě, jste poučený zákazník! Jak velké procento lidí kupuje vína výše v domnění, že pocházejí z ČR? Zlomek? Většina? Prakticky všichni?!? Není na místě postih pro obchodníky, kteří je chybně doplňují vlaječkou ČR a zařazují mezi další domácí sortiment? Co na to Jan Tleskač?