pondělí 17. září 2012

Výtečné bílé a kovová chuť v ústech za prohibice

somlo_juhfark_zlatoKdyž jsem v pátek psal článek Víno je zatím bezpečné, tak by mne ani nenapadlo, že ještě tentýž podvečer bude vyhlášena, byť částečná, prohibice. Časově neomezená a, jak dvojsmyslně uvedl Lídl u prázdných regálů, „platící do odvolání Vlády ČR“. Obchodníkům a provozovatelům restauračních zařízení věru nezávidím. V hospodě jsem byl o chladném sobotním večeru a tuzemák v čaji panákem Baileys či Berentzenu nenahradíš! Ale je tu samozřejmě ještě griotka, ta se pohybuje okolo dvaceti alkoholu. Ještě že mám doma „protiprohibiční kryt“ (termín zavedl Karel Nešpor) a bez problémů bych vydržel nenakupovat klidně i roky. Nedělní večerní panák mého oblíbeného ginu ovšem snad ještě nikdy nechutal tak dobře! Ale nechme prohibici prohibicí, šup na zatím stále volně dostupné víno!

U prarodičů jsem v neděli otevřel láhev Kolonics Károly Pincészete Juhfark 2010, bílého z maďarské oblasti Somló a legendární tamní odrůdy. Více určitě najdete ve starších článcích, kde se vinaři, oblasti i odrůdě trochu věnuji. Děda je tak trochu blázen do Rakousko-Uherska a Františka Josefa obzvláště, tak jsem si říkal, že by mu víno s habsburskou historkou okolo mohlo chutnat. Víno je v protáhlé lahvi, s plastovou záklopkou a slušným celokorkem, vinětu posuďte sami.

Kolonics Károly Pincészete Juhfark 2010

Nádherná tmavší zlatá barva. Ve spojení s velmi efektní výraznou a medově sladkou vůní poměrně silně navádí, že obsah lahve bude sladký. K medovosti se přidávají zajímavé kořenité tóny a mineralita, úplně první dojem po otevření lahve byl „dobrý pálavský vlašák“, ale postupně se tam otevírají takové svéráznější ovocito-těkavé vrstvy, projevuje se ležení ve dřevě, začíná upomínat ke svému původu (a také mládí, určitě se bude pěkně rozvíjet v čase). V chuti suché, živé, s bezva kyselinou, přes výraznost projevu nijak zvlášť hutné a dobře pitelné, trochu netradiční struktura, dobrá délka, mineralita, lehce kovový tón v závěru. Relativně snadno přístupné a přitom hodné zkoumání, za 250,- běžná koncová maloobchodní cena parádní nákup. Večer jsem schválně otevřel ročník 2009 na srovnání a přišel mi o hodně méně funky než si ho pamatuji, taky se dost uhladil. Ale v současné podobě bych asi doporučil spíš desítku. Vozí Boden Fine Wines, zatím stále jen na Facebooku a bez vlastního webu.

novopacke_pivoZmíněná kovovost, kterou jsem cítil ve více vínech ze Somló, mi nahradila jedno víkendové zklamání. Zakoupil jsem totiž, jako vzpomínku na mládí (až dětství), dvě klasická piva z Novopackého pivovaru – Broučka a Kumburák. Mimo jiné i proto, abych si připomněl tamní specifickou železitou chuť. A ona nikde! Nevím, zda je to jiným zdrojem vody nebo nějakým technologickým postupem, ale zamrzelo. A hlavně Brouček působil hodně řídkým až zředěným dojmem, spíše než jen lehčím jak se na desítku sluší. No jo, ne každé vzpomínání se vyvede…

Komentáře používají Disqus
 
Related Posts with Thumbnails