středa 29. ledna 2020

Olovnatý Beethoven, pesticidy na vzestupu, vinice ve Star Treku a Salon vín

Co zabilo Beethovena? Ke konci života mu kolabovalo hned několik orgánů a už tehdejší lékaři jako jednu z příčin určili alkohol. Ukazuje se ale, že by mohlo jít spíše o víno nekvalitní až jedovaté než prostě jen nadměrné množství vína jako takového. Ludwig van Beethoven byl nejen geniálním skladatelem, ale též chlastal první ligu a podle všeho nebyl velkým labužníkem. Nedávná toxikologická analýza kostí a vlasů odhalila, že měl v organismu obrovské množství olova. Řádově vyšší, než by šlo vysvětlit pravidelným používáním olovnatých sklenic a nádobí s olovem, ale docela snadno masivní konzumací podřadných vín výrazně upravených klejtem, oxidem olovnatým. Ten dokázal kvalitně zamaskovat především zoctovatělá vína, v kombinaci s kyselinou octovou se mění na nasládlý octan olovnatý. Šlo o bezva přídavek do nezralých, řídkých a vadných vín, prostě. Že jde o pěknou prasárnu a jed se ovšem vědělo už dávno před Beethovenovými časy. Za používání klejtu vám mohli už na konci 18. století klidně setnout hlavu, informování byli lékaři ve vinařských oblastech a trest mohl dostat i každý, kdo o používání klejtu věděl a nedal o něm vědět. Jenže… byznys je byznys…

Pro rozšíření obzorů zase dva zajímavé grafy. Na jednom podíl pesticidů na produkci různých plodin v kalifornských vinicích. Hrozny, resp. produkce vína, jsou na druhém místě v celkově spotřebě hned po mandlích. A jako bonus průměrná spotřeba pesticidů v různých regionech Francie. Pokud máte pocit, že se zvyšuje (a za rok 2018 jsou čísla opět vyšší), tak máte pravdu. V průměru se ve Francii, tedy nejen na vinicích, za poslední dekádu spotřeba zvýšila o 12 %. Sice masivně stoupá poptávka po organických vínech a jejich produkce letí nahoru, ale běžná produkce se tím netrápí. Ani velké protesty v Bordeaux a dalších regionech na tom nic nemění. Realita levné masové produkce pro davy je prostě jinde než naše tržní nika…

Když jsme u těch pesticidů… pokud někdo začal sledovat nový seriál Star Trek: Picard, mohl si všimnout dronů zajišťujících postřik vinic :-) Ostatně jsou i hned v úvodu traileru. Kapitán Picard odešel na odpočinek na rodinné sídlo do Burgundska a stará se tam o vinice. Takového optimismu, že náš milovaný vinorodý region bude fungovat ještě v roce 2399! Každopádně krajina a nic okolo moc jako Burgundsko nevypadá. Natáčení ostatně probíhalo na Sunstone Winery v kalifornském Santa Ynez Valley :-)

Za pár dní otevře své brány již dvacátý ročník Salonu vín ČR, degustační přehlídka stovky nejlepších vín z Národní soutěže vín pro tento rok. Salon je povedenou ukázkou vývoje hlavního proudu domácího vinařství. I když je občas trochu utrpení sledovat, jak si některá vína stojí v čase, a u jiných zase jde jen těžkou akceptovat, že se jedná o špičku toho co dokážeme, za návštěvu Salon stojí. Stále je fascinující, jak velkou část přehlídky dokáže ovládnout jedno vinařství. Po desetině celého salonu mají Vinselekt Michlovský a Zámecké vinařství Bzenec. Teoreticky je tam zastoupeno sice 51 různých vinařství, ale když uděláte skupiny se stejným majitelem, hned vypadá zase trochu jinak. Stále a dle očekávání naprosto dominují mladá vína (jediné opravdu starší je sladké likérové), ale podíl třeba ročníku 2015 vlastně není malý a to mne těší. No rád zaskočím nabídku projet :-)

Komentáře používají Disqus