pondělí 6. září 2010

Výsledky ankety „Povolit alkohol za volantem?“

alkohol_becherovka Poslední anketa byla vážná, měla dost možností a navíc doplňující text, ze zkušenosti jsem čekal docela málo reakcí. K mému překvapení hlasovalo rekordních 270 návštěvníků tohoto webu. Otázka zněla jasně, zda povolit alkohol za volantem, kde v možnostech bylo krom rezolutního ne i několik možností limitu, případně limitu doplněného navýšením současných trestů za přestupky pod vlivem alkoholu. Celých 38% (105) hlasujících je pro to, aby alkohol za volantem povolen nebyl. Čekal bych, že na vinném blogu zvítězí jeden z alkohol tolerujících limitů, ale nestalo se. Pravda, druhá nejčastěji volená varianta byl limit 0.2 promile, s 22% (62) hlasů. A třetí nejčastější volba, povolení až 0.5 promile, ta získala 21% (58) hlasů. Když je sečtete, pak je to více než úplný zákaz, ale ne o moc. Další možnosti již jen paběrkují, pouze v případě limitu 0.5 v kombinaci se zvýšením trestů, se sešlo 10% (28) hlasů. U povolení určitého množství alkoholu v kombinaci s vyššími tresty při přestupku či nehodě jsem čekal o kus větší zájem. Kompletní výsledky níže.

anketa_alkohol_volant
Přiznám se, že osobně jsem dost na vážkách a spíše se přikláním k úplnému zákazu. Problém povolených 0.2 i 0.5 promile vidím v tom, že bez přesného měřáku řidič jen těžko tu úroveň odhadne, navíc to může vést k systému „ještě jedno malé pivo si dát můžu“, s tím souvisejícím poklesem soudnosti a „další malé ještě taky půjde…“. Prostě se trochu se bojím, že i limit nízkých 0.2 by v naší zemi nedával možnost vyjet s jedním pivem v krvi, jako spíše zajistil, že kupa řidičů, kteří by si jinak k obědu dali nealko pivo, prostě vyjede s jedním normálním. Navíc tu trochu trpíme přeceňováním vlastních schopností s alkoholem (a pivem specielně) se vyrovnat. U pivovarů sleduji v poslední době docela dost aktivit upozorňujících na to, že jejich výrobek opravdu alkoholem je. Kupříkladu docela potěšila jednoduchá SMS aplikace pro otestování „kdy mohu řídit“, k níž jsou instrukce na pivním tácku. Pravda, výsledky jsou hodně přibližné, ale je dobré, když dá řidiči jasně najevo, že pokud skončil v hospodě ve dvě ráno, tak v osm ještě rozhodně nemusí být ve stavu, aby do práce jel autem…

Na profesionálních zahraničních degustacích vína jsou celkem běžně součástí materiálů či jinde k dispozici jednoduché alkoholtestery a varování, aby řidiči s výjezdem na silnice počkali (i ve Francii). V Louckém klášteře ve Znojmě má Znovín automat (vypadá jak na kondomy), který vám, po pravdě dost mizerně, za desetikorunu hladinu alkoholu v dechu změří. Některá auta mají měřák zabudovaný a mluví se i o variantách, že před nastartováním motoru dýchnete někam do volantu a auto rozhodně, zda můžete jet či ne (pěkná pitomost, si myslím). Prostě se toho na poli alkoholu za volantem děje spousta a i nadále dít bude, celou problematiku určitě nejde zjednodušit na stesky, že po ochutnávce někde ve sklípku, kde jsem „omylem“ pár vzorků i polknul, nesmím legálně přejet do sklípku ve vedlejší obci. Ale tohle všechno berte jako plky „teoretika“, který sice vlastní řidičský průkaz, ale v podstatě nikdy pořádně neřídil a auto nevlastní :o) Ovšem vím, že po dvou sklenkách občas škobrtnu či vycintnu trochu vína na stůl. A rozhodně bych nechtěl takto drobně zakolísat s volantem v ruce a nohou na plynu…

kocka
Další anketa je tak trochu „nominační“ k zápisku „Vinná mapa supermarketů I. – Idea“, týká se kvality vína v supermarketech, tedy kde si myslíte, že se dají koupit ta „nejlepší“.

Komentáře používají Disqus