čtvrtek 14. prosince 2023

Grgich, pesticidy, ruční výroba skla a jeden svět

Včera zemřel, ve věku úctyhodných sto let, Miljenko „Mike“ Grgich. Zásadní osobnost nejen chorvatského vinařství, ale vlastně především amerického. Právě on byl winemakerem zodpovědným za Chardonnay z Château Montelena, které v bílých zvítězilo ve slavné pařížské degustaci z roku 1976. Pionýr organiky a vůbec udržitelných postupů, autor mnoha velkých vín pod jménem svým a své rodiny i pro jiná vinařství, mentor stovek dalších vinařů. Mohutný bohatý Plavac Mali z jeho rodinného Grgić Vina na poloostrově Pelješac bylo víno, kterým jsme se letos loučili s pobytem v Chorvatsku. Svět vína je zas o něco chudší…

Podle zjištění organizace Pesticides Action Network (PAN) ve Velké Británii vládní údaje naznačují více než trojnásobný nárůst reziduí pesticidů ve víně, a to ze 14 % v roce 2016 na 50 % v roce 2022. Údaje pocházejí ze zprávy Odborného výboru pro rezidua pesticidů v potravinách (PRiF), která odhalila, že v 72 testovaných vzorcích vína byla nalezena rezidua 19 různých pesticidů, včetně devíti chemických látek, které jsou karcinogenní. Více v článku na The Drinks Business. Každopádně jeden z dalších důvodů preferovat vína z bio produkce hroznů, nezávisle na dalším zpracování ve vinařství ;-)

Na prestižním seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO má Česká republika nový zářez, uspěla s nominací tradiční ruční výroba skla. A radost nám nemusí kazit, že šlo o společné podání více evropských zemí :-) Jen pár dní po této zprávě oznámilo vedení sklárny Květná v obci Strání, že po 230 letech s ruční výrobou skla končí a propustí většinu zaměstnanců. Jen málokdo u nás uměl ruční nápojové a vinné sklo tak jako oni. A zdaleka nebylo na trhu jen pod jejich jménem, foukalo se u nich pro spoustu dalších slavných značek. Možná znovu rozjedou strojovou výrobu, možná ne. Každopádně jeden zásadní kus naší sklářské historie tím končí. A jinde jiný příběh zase začíná

Americký Court of Master Sommeliers se rozhodl ze svých studijních materiálů odstranit jisté „zastaralé vinařské termíny“. Konkrétně následují britský The Wine & Spirit Education Trust (WSET) a nadále nebudou používat dělení vinných oblastí na starý a nový svět :-)

Komentáře používají Disqus