středa 3. listopadu 2010

Asijské vinné hrátky, Svatomartinské, ukradené šampaňské, vyhledávač informací o víně

lafite_2008V poslední době se mi tu nakupila spousta různých drobných poznámek ze světa vína, tak se dnes pokusím odhrnout alespoň část z nich. Začnu Asií, která začíná významně měnit pravidla na trhu s vínem. Tedy… minimálně pokud svět vína vidíte jako obrovský nápis Château Lafite a někde v povzdálí vše ostatní. Což je případ Číny, kde nejspíše skončí většina lahví z nedávné rekordní aukce v Hong-Kongu. Tři lahve Lafite 1869 se podařilo prodat za úchylných pět a půl milionu tamních dolarů, tedy něco přes dvanáct milionů korun. I kupa mladších Lafitů vyletěla obludně nahoru, nervózní prodejci v UK stahovali své zásoby z nabídky v očekávání, co to udělá s celosvětovými cenami. Tohle château prostě umí, na láhev ročníku 2008 nacpali čínský znak pro osmičku, považovaný navíc za velmi šťastný symbol, a cena okamžitě stoupla. Ten znak je prý skvělou reprezentací jejich viničních svahů (přidušený smích…) a navíc jde o oslavu nového projektu, vinařství přímo v Číně, na 25ha v provinici Shandong. Kdo umí, ten umí. A nás to, že velká Bordeaux a Lafite především se definitivně dostávají do kategorie „normálnímu člověku nedostupné“, asi ani trápit nemusí. Nebo jo?

Když jsme u té Asie… letošní sklizeň vína v ČR i okolních zemích je celkem tragédie, jak v objemu hroznů tak často i v jejich kvalitě (pro zájemce dva tematické články od vinařů jedoucí přírodní cestou bez chemie ve vinohradech i sklepě – Vinařství Dva duby, Strekov 1075). Samozřejmě ne všude, ale přesto se ročník 2010 do seznamu těch „velkých“ asi nezapíše. V tomhle kontextu je zajímavá zpráva, že Svatomartinského půjde na trh rekordní množství, 1 750 000 lahví! Tahle infantilní, uspěchaná vína mne moc nebaví (psal jsem toho celkem dost, naposledy loni), ale své místo na trhu očividně mají. A možná lepší, že mnoho letošních hroznů skončí právě v takovýchto vínech na rychlejší vypití a navíc vinařům ve fakt blbém roce vygeneruje nějaké peníze hned po sklizni. Pobavilo mne, že se ta vína odprezentují i v mém milovaném Japonsku. Tam mají dovozového vína dost a skvělého (vláda je dokonce obludně přezásobena), ale jsou na mladá vína vysazení a Beaujolais nouveau tam, jako už v jedné z mála zemí, teče každoročně proudem. Tak snad je Svatomartinská neurazí, rozhodně jej ale nepovažuji ze něco, čím by se měla ČR vinařsky prezentovat v zahraničí…

la_degu_kuchyne


Restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise oznámila, že jim někdo o víkendu vykradl chladničky se šampaňským, celkem zmizelo zhruba sedmdesát lahví, často ročníkových a špičkových vín (Salon 1995, Krug Clos de Mesnil 1998, …). Kompletní seznam je na Vinografu. Jestli někde uvidíte podezřele levné nabídky, tak víte, odkud vítr vane. Pokud někdo nešel najisto a byl to nějaký normální zloděj, který s kámoši všechny ty lahve vypije, tak nejspíš získá takové zkušenosti s kvalitním šampaňským, jako má jen velmi málo lidí v téhle zemi…

A na závěr jeden dost zajímavý web. Na adrese http://www.ablegrape.com najdete vyhledávač informací o víně a ze světa vín. Jde o stále se rozvíjející beta verzi, ale již nyní nabízí spoustu zajímavých funkcí a filtrů nad poměrně dost relevantními výsledky. Stále používám především Google nebo Bing, ale sem tam vyzkouším podobné dotazy i do Able Grape a leckdy jsem příjemně překvapen.

Komentáře používají Disqus