čtvrtek 18. května 2017

Zmrzlé vinice, vinná kůže, Morava v USA, Brno

grafySvaz vinařů České republiky provedl dotazníkové šetření na škody způsobené jarními mrazy a z nich vznikl kvalifikovaný odhad finančních ztrát ve výši 1,18 miliard korun. Detailněji mají vše rozepsáno na webových stránkách. Některé vinaře, a patří mezi ně i moji oblíbenci, zasáhl mráz opravdu drasticky. Sedmnáctek bude o hodně méně. Předpokládá se, že půjdu nahoru ceny hroznů i vína. Škody nejsou ale jen na potenciální letošní produkci, pořádně za uši dostala i spousta nových výsadeb, kvůli hned dvěma výrazným vlnám mrazu s odstupem asi tří týdnů pomrzly i mladé sazenice. Vinařská asociace ČR rozesílala vlastní dotazník, kde se krom škod ptala vinařů i na pojištění vinic. Z tohoto dotazníku vyplynulo, že proti mrazu je pojištěno asi jen 20 % vinařů (což by mělo odpovídat datům z pojišťoven, podle nich je také pojištěno přibližně 20 % vinic a asi jen 13% sadů). Pojištění vinic, ať už proti mrazům nebo krupobití (případně obecně stanovené na určitou referenční hodnotu hektarového výnosu, kde je plnění automatické pokud výnos z nějakého důvodu pod hranici spadne), ale není úplně běžné ani třeba ve Francii. Pokrývá jen výkupní cenu hroznů a ne potenciální hodnotu vína, takže pro prestižnější producenty úplně nedává smysl a pro ty ostatní zas bývá až příliš drahé. Docela by mne zajímalo, zda si AXA pojistila vinice těch pár zásadních producentů (Château Pichon-Baron, Château Suduiraut, Château Petit-Village, Quinta do Noval, Disznókő a další) co momentálně vlastní…

Umělá kůže vyráběná z matolin! Ani nevím proč, ale opravdu mne to zaujalo. Chci chodit ve vinné kůži! :-)

Eric Asimov se rozohnil na tématem „špatných vín“. Jasně a zřetelně zastává názor, že průmyslová supermarketová vína nemohou být považována za „startovní vína“ od kterých se člověk propije dál, k těm lepším. Fakt to stojí celé za přečtení, ať už s lecčím co píše budete souhlasit nebo ne.

Padělat viněty vín od Romanée-Conti a lepit je na flašky kdo ví s čím se nevyplácí! :-)

18359002_1449166068481952_4513808703561199676_o

International Sommelier Association pořádala další klání o nejlepšího sommeliéra Evropy a Afriky, tentokrát v Rakousku. Vítězem náročného klání se nakonec stal Raimonds Tomsons z Litvy, hlavní sommelier restaurace Vincents v Rize. Na druhém místě se umístil Piotr Pietras z Polska, na třetím Julia Scavo z Rumunska. Francouzské želízko v ohni, David Biraud, skončil s bramborovou medailí. Zástupce ČR, Jakub Přibyl, se propracoval do semifinále, ale na špičku bohužel nestačil.

Milleniálové aka „generace Y“ a jejich nákupní návyky pokud jde o víno. Je tam pár moc zajímavých věcí, byť nijak překvapivých. Jsou (nebo vlastně jsme, když tak o tom přemýšlím…) odvážnější pokud jde o výběr vína, mnohem méně fixovaní na konkrétní značku, nadšení zkoušet nové věci a s možnostmi rychle sdílet své zážitky spoustě dalších lidí v jejich věku. Generace, u které jejich rodiče spoléhají na rady dětí, pokud jde o elektroniku a všechny ty další moderní internetové a další technologické novoty. A stejně tak si nechávají poradit u restaurací a potažmo vína. „Vaší nejlepší šancí, jak prodat Xinomavro šedesátiletému zákazníkovi, může být skrze jeho třicetiletou dceru.“ S čím souvisí…

Moravská vína v USA, s etiketami od Muchy :-) Prý chutnají hlavně mladým Američankám. Ale v Americe jsou samozřejmě i další naše vína, i bez speciálních etiket docela jedou. Vyprávět mohou hlavně vinaři z „naturálního“ tábora, kterým se daří v tamních vinných barech prosazovat docela dobře (byť jedna z důležitých ambasadorek těchto vín v New Yorku, Severine Perru, má tetování právě s motivy od Muchy… ale s dovozcem výše to nemá ani nejmenší souvislost). Vůbec pokud narazíte na vinném lístku zahraničního podniku na nějaké víno od nás, tak s velmi vysokou pravděpodobností půjde právě o nějakou „autentickou“ specialitu :-) Což mi připomíná…

Podařilo se nám úspěšně přežít včerejší Družstvo v Brně, byla to docela jízda a dost jsme si to užili. Mají to tam pěkné a navíc na nás nikdo nepřišel řvát, že jsme moc hluční :-) Vína se vypilo hodně, o jejich kvalitách se vedlo mnoho rozvášněných rozhovorů a vůbec to bylo fajn. Takže díky a třeba se tam objevíme zase někdy příště. Já bych teda osobně moc rád! Což mi připomíná, že tam jedu v pondělí dělat degustaci pěstitelských Champagne...

Druzstvo in Brno! So excited to be here - beautiful location, fucking delicious wines and great people. Today is a good day

A post shared by Valentina Kasperova (@citronovydrops) on

Druzstvo wine pop-up ted!

A post shared by PRAHA (@prahavbrne) on

Brno! Díky! #wine #naturalnekolektivne #naturalwine #fun #party #fb

A post shared by Jan Čeřovský (@belcarnen) on

Komentáře používají Disqus