čtvrtek 24. května 2018

Svatební Pol Roger, nové bílé od DRC, vinná kryptoměna, Bordeaux Cru Artisans

pol-rogerZásadní událostí uplynulých dní byla samozřejmě jedna malá svatba ve Velké Británii :-) A logicky mnohé zajímalo, co se tam jedlo a pilo. Informací je méně než bych čekal, vzhledem k té obří marketingové mašinérii co se jinak rozjela. A jisté tak jsou jen bubliny, což je mimochodem něco, na co si šlo před svatbou vsadit – jestli budou z UK, klasické Champagne nebo tak. Asi nejmíň jste mohli vyhrát, pokud jste si vsadili, že hlavní roli bude hrát Pol Roger. Ten to skutečně byl, jejich základní neročníkové Brut Réserve. V tichých se spekulovalo o nějakém z kalifornských vín (hlavně Flowers Vineyards & Winery Pinot Noir ze Sonomy), které má nevěsta v oblibě, ale potvrzeno nebylo. Stejně jako je nejistý další z jejích oblíbenců, supertoskánec Tignanello. Na afterparty se pilo také pivo, ležák Bohemia z nového londýnského pivovaru Two Tribes. Mimochodem pokud jde o Champagne, tak UK je jejich s přehledem nejdůležitější trh, byť pokles prodejů (ve prospěch prosecca, světe div se) je zřetelný. Oborová organizace CIVC ovšem vinaře varovala, že po Brexitu mohou očekávat pokračování propadu. A bylo by dobré stabilizovat si další trhy. Co nevypijí šetřící Britové, toho se budeme muset ujmout my… :-)

Další důležitou zprávou posledních dní je další přírůstek do portfolia Domaine de la Romanée-Conti. Zprávy o DRC jsou na vinném blogu takovým bulvárem, variací na klepy o celebritách ;-) Svou nabídku rozšíří o další bílé (vlastně teprve druhé po Montrachetu, když nepočítáte speciální lahve z charitativních akcí mimo jejich oficiální nabídku), konkrétně Corton-Charlemagne. A ne z ledajakých vinic. Parcelu o velikosti zhruba 2.8 hektaru jim pronajalo vinařství Bonneau du Martray. Takže už rovnou pokračují v biodynamice. Bonneau du Martray prý chce mít možnost pořádně se soustředit na menší plochu vinic, ale tohle vysvětlení mi u producenta jejich kalibru a s dost neomezeným kapitálem za ním přijde… přinejmenším zvláštní. Pronájem přišel nedávno poté, co tohle legendární vinařství změnilo majitele. Očekávám, že cena jejich vlastního vína stoupne a cena Corton-Charlemagne od DRC bude někde na čtyřnásobku toho, co stálo víno ze stejné vinice předtím.

Když jsme u Burgundska… v Hong Kongu se chystá aukce velké kolekce bezva ročníků a top poloh od vinařství Domaine de la Romanée-Conti, Armand Rousseau, Domaine du Comte Liger-Belair, Comte George de Vogüé, Leroy, Coche-Dury a René Engel. Vždycky, když na podobné zprávy narazím, tak jenom doufám, že se ta vína někdy i pijí a jen neskladují a neprodávají o pár let později zase se ziskem. Což mi připomíná…

Kryptoměny, blockchain… valí se to na náš všude! A teď si vezměte vinařství, vinice narvané sledovací technologií, „open source“ přístup a jejich vlastní „vínem krytou“ kryptoměnu… přivítejte OpenVino. Kdyby nic jiného, tak to má jednu výhodu. Na rozdíl od ostatních měn by každá jedna mince/token měla mít hodnotu minimálně jedné lahve jejich vína :-D

V Bordeaux, konkrétně Médocu, byla aktualizována klasifikace Cru Artisans. Najdete v ní 36 menších rodinných vinařství, průměrná plocha jejich vinic je 10 hektarů. Klasifikace se nyní bude obnovovat každých pět let, součástí vpuštění do party je jak návštěva a posouzení vinařství, tak i slepá degustace vín komisí enologů a obchodníků s vínem. Určitě je fajn, že si takhle mohou řešit nějakou společnou propagaci a podobně. Ale stejně mám trochu obavu, že to zpropadené hodnocení z roku 1855 je jedno z mála, na které lidé v Bordeaux opravdu slyší :-)

A něco pro pobavení… v Kentu se u cesty našlo dvacet odpadních pytlů plných lahví vína a piva. Nealkoholického vína a piva. Celý případ je zahalen tajemstvím, kdo a proč nápoje vyhodil se neví. Spekuluje se ovšem, že celý čin provedl ve znechucení nad tím, že omylem nakoupil (nebo ukradl v nějakém skladu) nealko…

Komentáře používají Disqus