úterý 21. listopadu 2017

8000 let vína, WS TOP 100, Hospices de Beaune a Bordeaux povinně bio

oranz1Furt se něco děje! Kupříkladu nová vědecká studie (zde k tématu fajn text v NY Times) ukázala, že na keramických nádobách z Gruzie z doby zhruba šest tisíc let před naším letopočtem jsou stopy vína. Čímž si Gruzie utvrzuje pozici kolébky vína, nový údaje je „tradice 8000 let“ :-) Tamní původní metoda přípravy v kvevri, velkých v zemi zakopaných amforách, je ostatně již několik let na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. A čím dál více trendy i mimo Gruzii, získává si stále větší popularitu. Včera jsem jednu báječnou záležitost z Kachetie, takže původní a pravou, aktivně popíjel a naprosto upřímně jim toto prvenství přeju!

Wine Spectator odhalil svůj letošní žebříček TOP 100 vín. V první desítce jsou hned čtyři americká vína (většina z Napa Valley), která jsem s výjimkou solidního Pahlmeyer Chardonnay nikdy nechutnal a vůbec tedy netuším, kam bych je ve srovnání s konkurencí ze zamoří postavil sám. Evropskou část naopak znám a samá slušná vína :-) Jinak v celém žebříčku jsou jen troje bubliny, zklamání. Nejvýše zase z USA, Roederer Estate Brut Anderson Valley. Z klasické Evropy pak parádní biodynamické Raventós i Blanc De La Finca 2013, i kterém jsem psal nedávno (i stejná degorzáž) a moc fajn terroirové pěstitelské bio Champagne Chartogne-Taillet Brut Cuvée Ste.-Anne (k nám je vozí Vino Vino Vino).

Tradiční aukce burgundských vín v Hospices de Beaune, a jakási předzvěst apetitu na vína nového ročníku a očekávaných cen, přinesla nový rekord. Za 787 sudů se celkem utržilo 13.5 milionů Eur, čímž padl rekord z roku 2015. Ovšem je nutno dodat, že letos bylo k dispozici výrazně více vína, v ročníku 2015 šlo jen o 575 sudů. A také top dražební položka zvaná „La pièce des Présidents“ z Corton Clos du Roi se letos prodala za méně, 420 tisíc Eur oproti dva roky starému rekordu 480 tisíc. Ať tak či onak nevypadá to, že v Burgundsku můžeme očekávat pokles cen :-)

I ty, Bordeaux? :-) Možná i trochu jako reakce na vlnu velkých protestů, včetně demonstrací, proti obludnému používaní agrochemie ve vinicích v Bordeaux, se dějí velké věci. I zásadní hvězdy regionu naskakují na vlnu bio a biodynamiky (např. Palmer a Latour), tendence se ale přenášejí od jednotlivých vinařství na celé apelace. Všechna vína zatříděná jako St.-Emilion, St.-Emilion Grand Cru, Lussac St.-Emilion a Puisseguin St.-Emilion budou muset od ročníku 2019 pocházet z vinic v bio nebo jiném certifikovaném (proto je na výběr několik různých variant) udržitelném zemědělství. Pokud toto nesplní, víno bude muset být označeno jen jako generické Bordeaux.

Komentáře používají Disqus
 
Related Posts with Thumbnails