čtvrtek 2. června 2022

Univerzitní aukce, St.Emilion, bio družstevní Champagne a soutěžní úspěch B\V vinařství

Příští týden se začnou, skrze aukční dům Christie’s, dražit vína z historického sklepa King’s College v Cambridge. Seznam burgundských producentů je skutečný crème de la crème – Domaine Roumier, Domaine Coche-Dury, Domaine de la Romanée Conti, Armand Rousseau, Domaine Leflaive… či Henri Jayer. A pár dalších obvyklých podezřelých a špičkových jmen. Ale najdete tam i kolekce ze stále populárnějšího španělského vinařství Terroir al Limit, záplavu klasického Bordeaux včetně některých starých ročníků těch nejslavnějších vín či velkou Itálii a nějaký ten destilát, mimo jiné raritní Bowmore 1964 Trilogy. Je toho pořádná zásobička! Docela by mne zajímalo, jak to vypadá ve sklepích našich prestižních univerzit! I když po zkušenostech z těch pod VŠE, kde jsem protrpěl civilku, vlastně možná raději ne…

Naposledy v lednu jsem zde psal o problémech, do kterých se dostává klasifikace v bordeauxské apelaci St.Emilion. Ke trojici superhvězd – Château Cheval Blanc, Ausone a Angélus – se nyní přidalo Château La Gaffelière a i to rozhodlo zatřídění neúčastnit. Až se letos aktualizovaný žebříček objeví, bude to docela zajímavý pohled. A pro ty, co nesledují dění průběžně, asi velké překvapení…

Sice jsem nedávno psal o tom, jak se v Champagne zase začalo víc stříkat, ale dějí se tam i pozitivní změny! Dvě velká družstva teď přišla na trh s šampaňským z bio certifikovaných hroznů! Union Auboise jej vypustila pod značkou Devaux jako neročníkovku „Coeur de Nature“ Organic postavenou čistě na Pinot Noir z Côte des Bar (konkrétně Vallée de l’Ource) a ze 70 % ročníku 2019. Družstvo CVC Chouilly, které je nyní členem již obludně obří skupiny Terroirs & Vignerons de Champagne, pak vydalo Collection Organic Extra Brut pod oblíbenou značkou Nicolas Feuillatte. Zde jde o směs 60 % Pinot Noir a 40 % Chardonnay, tři čtvrtiny z Côte des Bar (z velké části Les Riceys) a zbytek z Vallée de la Marne. Postaveno je to na komplikovanějším ročníku 2013 a dozáž jen něco málo přes čtyři gramy, mohlo by to být zajímavé vlastně.

Opět se konalo Concours Mondial de Bruxelles, vína hodnotilo separátně ve čtyřech samostatných blocích – bílá (mezi které počítají i ta macerovaná, oranžová) a červená, růžová, sladká a fortifikované a konečně šumivá. K dispozici jsou již výsledky bíločervené části, které se účastnilo více než 7300 vín z téměř 40 zemí. Domácí scéna si opět vedla dobře, se 43 medailemi je na druhém místně po Moldávii (53) a před Bulharskem (38). V medailích za bílá dokonce vedeme! Ale dvě velké zlaté, které si ČR odnesla, obě patří červenému. A stejnému producentovi, B\V vinařství (web), a jejich Pinot Noir Reserva 2015 výběr z hroznů a Frankovka Reserva 2015 výběr z hroznů. V dřívějších článcích jsem si z B\V trochu utahoval, že soutěže „spamují“ neskutečným množstvím vzorků a to by bylo aby z toho něco napadlo, a názor na věc jsme si pak vyříkali po mailech. Ale tohle je upřímně velký úspěch a žádná náhoda. A úspěch právě červených, která mnozí na Moravě stále považují za něco podřadnějšího bílým, a navíc v sedm let starém ročníku… tomu musím zatleskat. Vína to už nejsou zrovna levná, ale objednal jsem je (a trapně tak dokázal, že soutěže fungují :-D) a dám časem vědět, jak mi sedí. Mimochodem v růžovkách si velkou zlatou odnesl πnot noir rosé pozdní sběr 2017 alias „cryo 3,14˚C“, polosuchý kousek ze Znovínu. To mne upřímně trochu děsí, ale ochutnal bych taky, to zas jo :-)

Komentáře používají Disqus